بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست و 17 دلیل استفاده از آن

حتما تا به حال پیش آمده که در مورد بازاریابی محتوا، بازاریابی محتوایی و یا به انگلیسی Content marketing چیزهایی به گوشتان خورده باشد و در مورد آن کنجکاو شده باشید. بازاریابی سنتی در حال از دست دادن تاثیر گذاری خود است و در این بین نیاز به روش‌های جدید و موثرتر نیز حس می‌شود. بازاریابی محتوا یکی از همین روش‌های نوین و موثرتر است. با ما در ایران نوویشن همراه باشید تا به بررسی این نوع بازاریابی و مزایای آن و همچنین ۱۰ دلیل استفاده از آن بپردازیم.

بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط، اصولی و یک پارچه برای جذب و یا حفظ مخاطبان و در نهایت برای هدایت آن مخاطبان به سمت اقدامات سودآور و تبدیل آن‌ها به مشتری متمرکز است.

به طور کلی هدف از بازاریابی محتوا، علاقه‌مند کردن مخاطبان به محصولات و خدمات شما از طریق تولید محتوا است که در نهایت مخاطب را به خرید محصولات و خدمات شما سوق می‌دهد و ترغیب می‌کند.

در زیر به شرح ۱۷ مزیتی که بازاریابی محتوا برای شما و کسب و کارتان خواهد داشت پرداخته‌ایم. مطمئن هستیم که شما بعد از مطالعه‌ی آن‌ها و آشنایی با بازاریابی محتوا و مزایای آن، به این روش از بازاریابی علاقه‌مند خواهید شد و آن را برای کسب و کار خود به خدمت خواهید گرفت.

بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط، اصولی و یک پارچه

۱- ایجاد اعتماد

شما با تولید محتوای درست و هدفمند می‌توانید باعث ایجاد اعتماد نسبت به برند و کسب و کار خود در مخاطب شوید. مخاطب هنگامی که از محتوای شما استفاده می‌کند و از آن ارزشی کسب می‌کند نسبت به کسب و کار و محتوای شما رفته رفته اعتمادش افزایش پیدا می‌کند.

نباید فراموش کرد که اعتماد مخاطبان و مشتریان برای یک کسب و کار از هر چیز دیگری با ارزش‌تر است و این اعتماد بسیار سخت و در رقابت با رقبای بیشمار به دست می‌آید. همچنین یک مخاطب که به شما و برند شما اعتماد دارد احتمال تبدیل شدنش به یک مشتری بالقوه بسیار زیاد است.

 

۲- روشی کم هزینه است

بازاریابی محتوا به نسبت دیگر روش‌ها و مخصوصا بازاریابی و تبلیغات سنتی بسیار روشی کم هزینه و به صرفه است. شما می‌توانید با هزینه‌ای نسبتا کم و حتی در ابتدا بدون هزینه، به تولید محتوا بپردازید.

شما حتی می‌توانید به صورت مستقیم از محتوای تولید شده‌ی خود به کسب درآمد بپردازید. بسیاری از کسب و کارها، مخصوصا کسب و کارهای کوچک، نیز از این روش استفاده می‌کنند و از طریق محتواهای مختلف که در قالب‌ها و پلتفرم‌های مختلف عرضه می‌کنند، به کسب درآمد می‌پردازند.

 

۳- افزایش میزان فروش و درآمد شما

همه‌ی تلاش‌ها، محتواهای تولید شده و موارد ذکر شده در نهایت منجر به افزایش تعداد مشتریان و میزان فروش شما می‌شود که طبیعتا آن هم افزایش درآمد شما را به دنبال دارد.

نباید فراموش کرد که هدف نهایی تمام کسب و کارها کسب درآمد است و در نهایت تمام تلاش‌ها و کارهایی که در یک کسب و کار صورت می‌گیرد در جهت کسب درآمد انجام می‌شود. محتوا و بازاریابی محتوا نیز ابزاری دیگر از مجموعه وسایل و ابزارهایی برای دست یابی شما و کسب و کارتان به این هدف هستند.

content marketing
همه‌ی تلاش‌ها و محتواهای تولید شده در نهایت منجر به افزایش تعداد مشتریان و میزان فروش شما می‌شود

۴- افزایش آگاهی برند یا Brand Awareness

آگاهی از برند نشان می دهد که مخاطبان هدف شما چقدر با برند شما آشنا هستند و چقدر آن را تشخیص می دهند. برندهایی که آگاهی از برند بالایی دارند، عموماً به عنوان پرطرفدار و یا محبوب در نظر گرفته می‌شوند . ایجاد آگاهی از برند هنگام بازاریابی و تبلیغ کسب و کار و محصولات شما، به ویژه در مراحل اولیه کسب و کارتان، بسیار ارزشمند است.

عرضه‌ی محتوای خوب و جذب مخاطبان منجر به افزایش آگاهی برند شما می‌شود و این امر منجر به افزایش میزان اعتماد افراد به شما، خدمات و محصولاتتان می‌شود و در نهایت ارزش برند شما را نیز افزایش می‌دهد.

 

۵- افزایش اعتبار برند یا Brand Credibility

اعتبار برند به عنوان باورپذیر بودن اطلاعات محصول موجود در یک نام تجاری (برند) تعریف می شود که مستلزم آن است که مصرف کنندگان درک کنند که نام تجاری توانایی (یعنی تخصص) و تمایل (یعنی قابل اعتماد بودن) برای ارائه مداوم آنچه وعده داده شده را داشته باشد.

به طور خلاصه اعتبار برند به میزان اعتقاد یک فرد به میزان قابل اعتماد بودن و تخصص یک برند اشاره دارد.

 

۶- افزایش وابستگی به برند یا Brand Affinity

وابستگی به برند، ایجاد یک ارتباط عاطفی بین برند و مشتریانش است. افرادی که ارزش‌های آن‌ها با ارزش‌های یک برند مشترک است تمایل دارند محصولات آن برند را انتخاب کرده و به دوستان خود نیز آن را توصیه کنند.

مشتریان با یافتن برندی که ارزش های مشابهی با آن‌ها دارد، حمایت، هماهنگی و قدردانی را احساس می کنند. از این رو، آنها این احساسات و عواطف را با آن برند خاص مرتبط خواهند دانست. همانطور که می دانیم، احساسات انگیزه ها و اعمال افراد را هدایت می کنند. بنابراین، مشتریان این برند را بهترین انتخاب خواهند دانست.

این امر باعث افزایش حجم فروش خواهد شد. علاوه بر این، مشتریانی که به برند شما علاقه‌مند هستند، ارزش طول عمر خود (Customer lifetime value) را افزایش داده‌اند که بر درآمد شما تأثیر مثبت می گذارد.

marketing meeting table
وابستگی به برند، ایجاد یک ارتباط عاطفی بین برند و مشتریانش است. افرادی که ارزش‌های آن‌ها با ارزش‌های یک برند مشترک است تمایل دارند محصولات آن برند را انتخاب کنند

۷- افزایش وفاداری به برند یا Brand Loyalty

وفاداری به برند احساسات مثبت مصرف کننده نسبت به یک برند و تعهد آنها به خرید مکرر محصولات و یا خدمات برند را بدون توجه به کمبودها، اقدامات رقیب یا تغییرات در محیط توصیف می کند. همچنین می‌توان آن را در رفتارهای دیگری مانند حمایت دهان به دهان مثبت دید. وفاداری به برند زمانی است که یک فرد محصولات را فقط از همان تولید کننده به طور مکرر و بدون تزلزل خریداری می کند و نه از سایر تامین کنندگان.

 

۸- تولید Lead

مشتری راغب یا لید (Lead) یکی از اصطلاحات رایج در حوزه‌ی مارکتینگ است و در مورد افراد و یا سازمان‌هایی به کار می‌رود که با روش‌های مختلف با محصولات و خدمات شما آشنا شده‌اند و برای نخستین کسب اطلاع به شما مراجعه می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین اهداف بازاریابی محتوا تولید لید و در نهایت پرورش آن‌ها و تبدیل آن‌ها به خریدار و مشتری است. لیدها نقش مهمی در فرآیند بازاریابی ایفا می‌کنند.

یکی دیگر از نکات مثبت بازاریابی محتوا، جذب لیدهای با کیفیت است. محتوای شما فقط افرادی را جذب می‌کند که به حیطه‌ی فعالیت شما علاقه‌مند هستند و محتواهای مربوط به این حیطه را جستجو می‌کنند. این نوع افراد و یا لیدها کسانی هستند که احتمال تبدیل شدن آن‌ها به مشتری و خریدار بیشتر از لیدهای عادی است.

 

۹- بهبود سئو (SEO)

شما با تولید محتوای با کیفیت، هدفمند و یکپارچه می‌توانید مخاطبان زیادی را به سایت خود جذب کنید و ترافیک ورودی وبسایت را به طور چشم‌گیری افزایش دهید.

با این که الگوریتم‌های موتورهای جستجو همواره در حال تغییر هستند، اما اگر شما به تولید محتوای مرتبط و با کیفیت به همراه کلید واژه‌های مناسب ادامه دهید، موتورهای جستجتو شما را در رتبه‌های بالاتری قرار خواهند داد.

برای آشنایی بیشتر با مبحث سئو (SEO) و استفاده از خدمات سئوی ایران نوویشن، لطفا به این صفحه مراجعه نمایید.

بازاریابی محتوا
شما با تولید محتوای با کیفیت، هدفمند و یکپارچه می‌توانید مخاطبان زیادی را به سایت خود جذب کنید و ترافیک ورودی وبسایت را به طور چشم‌گیری افزایش دهید

۱۰- اشتراک‌گذاری محتوا

یکی از بهترین مزایای بازاریابی محتوا، قابلیت اشتراک گذاری محتوای تولید شده است. محتوای شما توسط مخاطبان، مشتریان و علاقه‌مندان در سرتاسر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود. این اشتراک گذاری هر چه قدر در بین افراد بیشتری اتفاق بیافتد به نفع شما خواهد بود و منجر به بیشتر دیده شدن شما و کسب و کارتان خواهد شد.

 

۱۱- بازگشت افراد به وب سایت شما

شما با تولید محتوای صحیح و هدفمند باعث می‌شوید که افراد به محتوای شما اعتماد کنند. افراد تمایل دارند که به جایی که می‌شناسند و به آن اعتماد دارند برگردند و به طور مرتب از آن بازدید کنند. پس این افراد مرتب به سایت شما و دیگر پلتفرم‌های عرضه‌ی محتوای شما سر می‌زنند و از محتوای شما استفاده می‌کنند.

این عمل کم‌کم شما را به منبعی قابل اطمینان تبدیل می‌کند و همچنین رفته‌رفته تعداد افرادی که به محتوای شما باز می‌گردند هم بیشتر می‌شود. فراموش نکنید که همه‌ی کسب و کارها از باز گشت مخاطبان خود خوش‌حال می‌شوند و سود می‌برند.

 

۱۲- هم‌راستا بودن با سایر روش‌های بازاریابی

بازاریابی محتوا هیچ تداخل و تعارضی با روش‌های دیگر بازاریابی ندارد و اتفاقا بسیار با روش‌ها و متدهای دیگر هم راستا و سازگار است. محتوای خوب برای بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی دیگر ضروری نیز هست.

برای مثال، در مبحث دیجیتال مارکتینگ، سئو و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، محتوا نقش بسیار مهم و حیاتی را ایفا می‌کند و این روش‌ها به شدت تحت تاثیر محتوای خوب هستند.

همچنین اگر علاقه‌مند هستید، می‌توانید در مورد تبلیغات نیتیو و یا تبلیغات همسان هم مطالعه نمایید.

content marketing
بازاریابی محتوا هیچ تداخل و تعارضی با روش‌های دیگر بازاریابی ندارد و اتفاقا بسیار با روش‌ها و متدهای دیگر هم راستا و سازگار است

۱۳- افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

بازاریابی محتوا به طور کلی هزینه‌ی زیادی احتیاج ندارد، به خصوص در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی، اما نتایج به نسبت نتایج بهتر و لیدهای بیشتری تولید می‌کند. اما زمان نقش مهمی در بازاریابی محتوا دارد. با گذشت زمان و تولید محتوای صحیح شما می‌توانید شاهد نتایج چشم‌گیری باشید و رفته‌رفته میزان بازگشت سرمایه‌ی حاصل از این نوع بازاریابی افزایش می‌یابد.

 

۱۴- نتایج آن به راحتی قابل تحلیل و بررسی است

نتایج به دست آمده از بازاریابی محتوا به راحتی قابل مشاهده، تحلیل و بررسی است. برای مثال شما می‌توانید میزان بازدید ویدیوهای خود را ببینید و آن را با افزایش میزان فروش و افزایش میزان لید خود مقایسه کنید و میزان عملکرد آن را بسنجید.

یا در مثالی دیگر، می‌توانید میزان بازدید از مقالات وبلاگ سایت خود را ببینید و آن را با میزان کلیک و ترافیک سایت خود مقایسه کنید و این گونه میزان تاثیر گذاری محتوای خود را بررسی کنید و در صورت نیاز اصلاحات لازم را در جهت بهبود محتوای خود انجام دهید.

 

۱۵- افزایش نرخ تبدیل یا Conversion Rate

نرخ تبدیل اشاره به نرخ افرادی دارد که از میان کل مخاطبان سایت و یا کسب و کار شما، کار مورد نظر شما را انجام می‌دهند.

این اصطلاح معمولا به معنای تبدیل بازدید کننده‌ی سایت به مشتری نیز به کار می‌رود.

در مورد اول مثلا اگر شما ۱۰ هزار نفر در ماه بازدید کننده دارید اگر هزار نفر از آن‌ها کتابچه‌ی راهنمای مورد نظر شما را دانلود کنند، نرخ تبدیل شما ۱۰ درصد خواهد شد.

در مثالی دیگر در رابطه با مورد دوم نیز شما اگر ۲۵ هزار نفر در ماه بازدید کننده دارید و ۵ هزار نفر از آن‌ها از وبسایت شما خرید انجام می‌دهد، پس نرخ تبدیل شما ۲۰ درصد خواهد بود.

شما با انجام بازاریابی محتوای موفق می‌توانید نرخ تبدیل سایت و یا کسب و کار خود را به طرز چشم گیری افزایش دهید.

بازاریابی محتوا
شما با انجام بازاریابی محتوای موفق می‌توانید نرخ تبدیل سایت و یا کسب و کار خود را به طرز چشم گیری افزایش دهید

۱۶- بهبود ارتباط بین شما و مخاطبانتان

تولید محتوا و عرضه‌ی آن در پلتفرم‌های مختلف و مصرف آن توسط مخاطبان بین شما و مخاطب، ارتباطی به وجود می‌آورد که این ارتباط در طی زمان عمیق‌تر شده و منجر به شکل گیری اعتماد بین مخاطب و کسب و کار می‌شود.

این نکته قابل ذکر است که در دنیای تجارت امروزی، که تعداد رقبای هر کسب و کار بسیار زیاد است، اعتماد یک مشتری از ارزش بسیار زیادی برخوردار است. هر چه قدر که شما، به عنوان یک کسب و کار، بتوانید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید و اعتماد آن‌ها را جلب کنید، به همان اندازه نیز نسبت به سایر رقبای خود موفق‌تر هستید.

 

۱۷- افزایش تعامل شما با مشتریان و مخاطبان خود

امروزه بسیاری از پلتفرم‌ها بستری برای ارتباطات دو طرفه بین تولید کنندگان محتوا و مخاطبان را فراهم کرده‌اند. شما با عرضه‌ی محتوای خود در پلتفرم‌های مختلف به مخاطبان خود این اجازه را می‌دهید که به تعامل با محتوای شما و ارتباط با شما بپردازند.

این تعامل به عمیق‌تر شدن رابطه‌ی مخاطبان و کسب و کار می‌انجامد که آن هم منجر به افزایش اعتماد افراد به برند و در نهایت همه‌ی این‌ها افزایش تعداد خریداران و مشتریان شما را به دنبال دارد.

 

سخن پایانی

بعد از مطالعه‌ی مقاله‌ی بالا مسلما به اهمیت بسیار زیاد بازاریابی محتوا برای کسب و کارتان در دنیای دیجیتال امروزی پی برده‌اید.

شما برای بازاریابی محتوا به محتوایی صحیح، هدفمند، جذاب، ارزشمند، اصولی، مرتبط و یکپارچه احتیاج دارید. تولید محتوا برای اثر بخشی سریع‌تر و بهتر نیاز به حضور تیمی حرفه‌ای و کار بلد دارد که با استفاده از آن‌ها بتوانید به تولید محتوایی حرفه‌ای بپردازید. ما در ایران نوویشن با تیمی حرفه‌ای به خدمات تولید محتوا می‌پردازیم و شما می‌توانید با خیالی آسوده و اطمینان از نتیجه‌ای مطلوب، کار تولید محتوای سایت و یا کسب و کار خود را به ما بسپارید.

 

منابع: forbes, content marketing institute, Hubspot

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *