طراحی خلاقانه در کسب و کار

5 قانون برای داشتن طراحی خلاقانه در کسب و کار

در این مقاله منتشر شده در نوین‌شین قصد داریم تا به بررسی چگونگی سریع‌تر رسیدن به موفقیت، جلوگیری از اشتباهات و هزینه های اضافی با استفاده از طراحی خلاقانه در کسب و کار بپردازیم.

چگونه است که برخی کسب و کارها بارها از طراحی خلاقانه در کسب و کار خود در جهت افزایش بهره‌وریشان استفاده می‌کنند در حالی که دیگران هیچ موفقیتی در این زمینه کسب نمی‌کنند؟

اگر پاسخ شما این است که بگویید چون طراح اشتباهی انتخاب کرده‌اند باید بگویم که جوابتان اشتباه است.

پنج اشتباه اساسی وجود دارد که صاحبان کسب و کار در زمینه‌ی بکارگیری طراحی خلاقانه در کسب و کار خود می‌توانند مرتکب شوند. تخطی از هر کدام از این ۵ اصل ترویج کسب و کار از طریق طراحی گرافیک، منجر به شکست می‌شود.

درک اهمیت هر اصل و دانش اینکه چگونه آن‌ها را عملا به کار بگیریم منجر به دستیابی به نتایج بزرگی می‌شود. این به آن معنی است که یک طراحی یک پارچه و ارگانیک که تصویر و قابلیت شناخته شدن برند را ارتقا می‌دهد، نرخ تبدیل بالایی را تضمین می‌کند و سود دهی را بهبود می‌بخشد.

از خود بپرسید: آیا شما این اصول را می‌شناسید و دنبال می‌کنید؟

طراحی خلاقانه در کسب و کار
5 قانون آورده شده در این مقاله را در کسب و کار خودتان به کار بگیرید تا بتوانید نتیچه مناسبی را از آنها دریافت کنید.

طراحی خلاقانه در کسب و کار جزئی از استراتژی بازاریابی است

طراحی خلاقانه در کسب و کار جزیی از استراتژی بازاریابی است. علاوه بر این، نتیجه‌ی مستقیم نحوه‌ی اداره‌ی این بخش از کسب و کار است.

هیچ دیزاینی نمی‌تواند شرکتی را که در بازاریابی دچار مشکل است، نجات دهد. به طور مثال:

  • مورد غفلت قرار گرفتن جایگاه برند و محصول
  • ابتدایی بودن هدف کسب و کار (سودآوری و نه چیز دیگر)
  • صورت نگرفتن هیچ گونه آنالیز و تحلیلی بر روی کسب و کار
  • وجود نداشتن هیچ چشم انداز استراتژیکی
  • عدم وجود هیچ سنجشی برای ایده‌ها، محصولات، رقبا، مخاطبان هدف، شاخص‌های کلیدی عملکرد و غیره

با چنین بازاریابی، طراحی به سادگی قادر به انجام و دستیابی به اهداف تجاری نیست. فقط اتلاف هزینه است.

اگر به اندازه‌ی کافی خوش شانس باشید که یک شرکت طراحی شایسته و کار بلد پیدا کنید، آن‌ها هم به ناچار شما را تشویق به انجام اصول پایه‌ی بازاریابی می‌کنند. از طریق تلاش مشترک ممکن است بتوانید یک محصول نسبتا خوب خلق کنید. اما این موفقیت موقتی خواهد بود مگر اینکه به طور مداوم به مسائل ذکر شده در بالا اهمیت دهید و به آن‌ها رسیدگی کنید.

برای طراحی هر چیزی، باید یک وظیفه‌ی تجاری تعریف کنید. این وظیفه اساس کار طراحی خلاقانه در کسب و کار شما می‌شود. کسانی که فقط وظایف تجاری مبهمی دارند نمی‌توانند دستورالعمل‌های واضح و روشنی به طراح بدهند. این بدان معنی است که آن‌ها نمی‌توانند لیستی از وظایف ضروری را تنظیم، ارتباط آن‌ها را ارزیابی و هزینه‌ را برآورد کنند. نتایج می‌توانند غیر قابل پیش بینی باشند (و نه به معنای خوب آن).

از طرف دیگر، یک چشم انداز روشن و واضح از کسب و کار و اهداف آن به شما کمک می‌کند تا وظیفه‌ای را تدوین کنید که حتی یک طراح متوسط هم آن را درک کند و این به پروژه‌ای موثر و بدون هزینه‌های بیش از حد منجر می‌شود.

طراحی خلاقانه در کسب و کار شما، محصول استراتژی بازاریابی شماست.”

Design Productive for Business
المان های مختلف کسب و کار با هم مرتبط بوده و بدون هم یک کسب و کار موفق را شکل نمی‌دهند.

طراحی یک وسیله‌ی ارتباطی است

طراحی گرافیک در تمام اشکال آن یک وظیفه را بر عهده دارد: انتقال اطلاعات به افراد. طراحی گرافیک دکور یا هنر نیست. درک نادرست از ماهیت طراحی منجر به کوچک انگاری نسبت به آن می‌شود. در نتیجه ارائه و عرضه‌ی اطلاعات آسیب می‌بیند. هویت غیر قابل اعتماد، حروفی با قالب اشتباه، تبلیغات مزاحم، بسته بندی‌ها و محصولات غیر جذاب و وب سایت‌های زشت همگی از نتایج طبیعی این سوء تفاهم هستند.

این از جمله دلایلی است که طراحی خلاقانه در کسب و کار اهمیت پیدا می‌کند و استفاده از آن به عنوان یک وسیله ارتباطی می‌تواند برای هر کسب و کاری از کوچک تا بزرگ مفید باشد.

اگر با پاراگراف های بالا مشکلی ندارید، پس شما دقیقا می‌دانید که چه اطلاعاتی را می‌خواهید به بازار و مصرف کنندگان منتقل کنید. شما می‌دانید که این اطلاعات باید چه تاثیری بگذارد و باید به چه اهدافی دست یابد. شما ایده‌ی زیبایی دارید. طراح فقط آن را لباس می‌پوشاند. او به آن ایده چهره‌ای می‌دهد که القا کننده‌ی اعتماد به نفس باشد و با آغوش باز از ارتباط استقبال کند.

“طراحی شما چهره‌ی کسب و کارتان و ارتباط، زبان آن است.”

طراحی خلاقانه در کسب و کار، جزيی جدایی ناپذیر از شرکت و محصول است

از نظر بازار، طراحی به اندازه‌ی هر چیز دیگری که تولید و عرضه می‌کنید، محصول شماست. درک این موضوع بسیار حائز اهمیت است. برای شرکا، کارمندان و مشتریانتان، طرحی که ارائه می‌کنید بخشی از برند شماست.

بسیاری از صاحبان کسب و کار ناخواسته طراحی خلاقانه در کسب و کار را از تجارت خود جدا می‌کنند، زیرا معمولا توسط شرکت خودشان انجام نمی‌شود. این بی معنی است. مشتریان اهمیتی نمی‌دهند که تولید کننده مواد اولیه را از کجا و چگونه تهیه کرده است. آن‌ها فقط به کیفیت محصول نهایی اهمیت می‌دهند. طراحی با برند مرتبط است و به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از آن تلقی می‌شود.

طراحی گرافیک یک محصول است، حتی اگر نتوانید آن را با دستان خود لمس کنید. آیا به نفع خودتان نیست که یک محصول خوب به کاربران ارائه دهید؟ طراحی برند و هویت بصری پوسته‌ی مرئی و قابل مشاهده‌ی شرکت شماست. به همان ترتیب، بسته بندی و ظاهر محصول نیز پوسته‌های بصری هستند. با این حال، مشتری فقط با نگاه کردن به محصول و قبل از لمس آن تصمیم می‌گیرد که آیا این محصول ارزش بررسی دارد یا اینکه باید به گشتن ادامه دهد.

کیفیت بالا و طراحی جذاب، در افراد نسبت به برند و محصول اطمینان ایجاد می‌کنند، حتی اگر هنوز با آن آشنا نباشند. و نه، هرگز به ذهنشان خطور نمی‌کند که طراحی را از محصول جدا کنند. طراحی ویژگی محصول و نشانه‌ی کیفیت (و یا عدم کیفیت) آن است.

“طراحی شما مرتبط با کسب کار شما و محصول ارگانیک آن است.”

طراحی خلاقانه در کسب و کار
طراحی خلاقانه در کسب و کار می‌تواند وجه تمایز شما با رقبایتان باشد

طراحی، یک سیستم یکپارچه‌ی شناخت است

اکثر شرکت‌ها با چیزهای کوچک و به راحتی قابل مدیریت شروع می‌کنند. مانند: لوگوها، صفحات رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات. با رشد و توسعه‌ی آن‌ها، تقاضاها هم افزایش می‌یابد. حال آن‌ها به لندینگ پیج، خبرنامه، مکاتبات و رسانه‌های چاپی نیاز دارند… و بعد هم آن‌ها به دنبال طراحی یک سایت و اپ پایا خواهند بود.

همه‌ی این کارها و وظایف در یک بازه‌ی زمانی تعریف شده و توسط تیم‌‌های مختلف طراحی انجام می‌شوند. این فرآیند منجر به طرحی نامتناسب، آشفته و بدون وحدت و یکپارچگی سبک و استایل در نقاط تماس بین کسب و کار و مشتریان آن می‌شود. که این خود به معنای عدم شناخته شدن برند است.

سبک و استایل شرکت و وحدت بصری باید در همه جا حضور داشته باشد و باید بتوان طراحی خلاقانه در کسب و کار را وارد هر حیطه ای نمود:

وحدت سبک و استایل یک اصل است که باید در تمام ارتباطات بصری اعمال شود تا منجر به شناخته شدن برند و به یاد ماندنی شدن آن شود. این وحدت به افراد کمک می‌کند تا اطلاعات را سریع‌تر درک کنند و محتوا را ساختارمندتر و قابل درک‌تر می‌کند.

وحدت سبک و استایل نشانه‌ی حرفه‌ای بودن است، نشان دهنده‌ی کیفیت و نگرش مسئولانه‌ی شرکت نسبت به کسب و کار و مشتریانش است.

نقاط تماس خود با کاربران را مجددا بررسی کنید و از یکپارچگی، قابل تشخیص بودن و مطابق یک استایل بودن شرکت و محصول اطمینان حاصل کنید.

“طراحی شما باید دارای جلوه‌های بصری یکپارچه در تمام نقاط تماس کسب و کار و مشتری باشد.”

طراحی خلاقانه در کسب و کار
اگر نیاز به خلاقیت در کسب و کار خودتان دارید می‌توانید برای مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

طراحی یک فرآیند است، نه یک نتیجه

برای موفقیت در کسب و کار، باید به طراحی به عنوان یک فرآیند نگاه کنید. بازار معاصر پویاست. کسانی که نمی‌توانند خودشان را وفق دهند، عقب می‌مانند. همین امر در مورد گرافیک نیز صدق می‌کند.

کسب و کار در درون، رشد و تغییر می‌کند و این همیشه باید در بیرون منعکس و نمایش داده شود. ترندها، ارزش‌های کاربران و حتی خود کاربران همیشه تغییر می‌کنند. رقبا همیشه در تعقیب و یک قدمی شما هستند. اگر کاری انجام ندهید، طراحی شما قدیمی می‌شود و به روز بودن و جذابیت خود را از دست می‌دهد و مخاطبان شما کاهش می‌یابد.

فرآیند طراحی خلاقانه در کسب و کار برای رسیدن به نتیجه مطلوب شامل تمام مواردی است که تا به اینجا آنها را بررسی کرده ایم.

تلاش برای تصحیح این وضعیت زمانی که کاربران قبلا شروع به ترک کرده‌اند ایده‌ی بدی است. شما به یک طراحی مجدد اساسی نیاز دارید که ارزان نیست. خیلی بهتر است که به طور مداوم روی طراحی خود کار کنید و به جای ترساندن مخاطبان خود با تغییرات انقلابی، به تدریج محتوا و تصاویر را به روز رسانی کنید.

نظارت بر رقابت، پیروی از ترندهای فعلی طراحی و همیشه در صدر بودن بسیار مفید است.

شما دائما روی طراحی خود کار، آزمایش و به روز رسانی انجام می‌دهید.

جمع بندی

اثر بخشی طراحی یا طراحی مجدد برای ارتقای کسب و کار شما زمانی افزایش می‌یابد که:

  • طراحی را به بخشی از استراتژی بازاریابی خود تبدیل کنید
  • از تمام امکانات ارتباطی طراحی استفاده کنید.
  • طراحی را به عنوان یکی از محصولات خود ببینید و بر کیفیت آن نظارت کنید
  • از وحدت سبک و استایل طراحی کسب و کار خود در همه بسترهای ارتباطی پیروی کنید
  • به طور منظم محتوا و عناصر بصری را به روز کنید.

اگر یکی از این اصول را در کار خود جا انداخته‌اید و رعایت نکرده‌اید، ناراحت نشوید. این فرصت خوبی است برای بررسی مشکل، پیگیری و برداشتن گامی بزرگ به سمت موفقیت.

طراحی خلاقانه در کسب و کار بخشی ضروری و جدا نشدنی از فرآیند موفقیت کسب و کار شماست پس با بها دادن به آن، موفقیت کسب و کار خود را تضمین کنید.

منابع: Muzli, Businessinsider

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *