dribbble_beyond

معرفی 10 تا از بهترین فونت های رایگان گوگل در سال ۲۰۲۲

در مقاله‌ی پیش رو به معرفی ۱۰ عدد از بهترین فونت های رایگان گوگل فونتز می‌پردازیم اما در ابتدا به بررسی اهمیت تایپوگرافی در حیطه‌ی دیزاین می‌پردازیم.

تایپوگرافی، حرفه‌ای است که خیلی بیشتر از آن چه عامه‌ی مردم عموما تصور می‌کنند دارای ارزش های زیبایی شناختی هنری و تکنیکی است. ما آن قدر به دیدن متن و نوشته در همه جا عادت کرده‌ایم که به ندرت به حروف آن‌ها نگاه می‌کنیم و همچنین از دقت به نحوه‌ی تناسب و تعاملشان با یکدیگر، چینش آن‌ها در محیط گرافیکی که در آن قرار می‌گیرند و فرم و حالتشان، غافل می‌شویم.

ما در ایران نوویشن معتقد هستیم که تایپوگرافی باید با تمرکز و دقت برابر با هر عنصر دیگری در طراحی، اجرا شود و مورد توجه قرار بگیرد. فونت ها فقط حامل بار متن نیستند، بلکه آن‌‌ها، درست به مانند رنگ ها، طراحی را با ارزش های روان شناختی به خصوصی آغشته و پیام های خاصی را منتقل می‌کنند.

برخی تایپ فیس ها (typeface) منتقل کننده‌ی انرژی و خوش بینی هستند، برخی دیگر به طراحی حسی موقر و متین می‌دهند و برخی دیگر نیز حال و هوایی رمانتیک دارند و البته تعداد زیادی از آن‌ها خشک و سفت و سخت هستند و فونت های رایگان گوگل نیز دارای همه‌ی این دسته بندی ها و حتی بسیار بیشتر هستند.

انتخاب تایپ فیس مناسب یک نواختی طرح را تضمین می‌کند و همان طور که در مقاله طراحی گرافیک ارزش محور به آن اشاره شد. یک نواختی در طراحی عامل مهمی برای موفقیت در این زمینه است و همچنین از نظر برند سازی و ایجاد یک شخصیت زیبایی شناسانه برای طرح مهم و ضروری است.

حال با این که سایت های مستقل بسیاری در زمینه‌ی تایپ و طراحی آن فعالیت می‌کنند که انواع تایپ فیس های نوآورانه و کلاسیک را ایجاد می‌کنند، طراحان اغلب فونت های رایگانی را انتخاب می‌کنند که می‌توانند از وب دانلود شوند و همچنین آماده‌ی استفاده در فضای وب هستند.

فونت های رایگان گوگل
در دوره های زمانی مختلف فونت های متفاوتی به وجود اومدن و مورد استفاده قرار گرفتن

این روزها جاهایی زیادی وجود دارد که یک طراح می‌تواند فونتی را از آن جا دانلود و استفاده کند. اما ما امروز می‌خواهیم در مورد سایت مورد علاقه‌ی خودمان (و همچنین ساید مورد علاقه‌ی همه!)، یعنی گوگل فونتز (Google Fonts)، صحبت کنیم.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا فونت های رایگان گوگل بر سایر منابع رایگان فونت برتری دارد. یکی از دلایل این است که آن‌ها گوگل هستند و شما می‌دانید که چه قدر کارشان را جدی می‌گیرند. با استفاده از فونت های رایگان گوگل، یک طراح می‌تواند خیالش از بابت نکات فنی و تکنیکی راحت باشد. مانند وجود API های گوگل فونتز (Google Fonts APIs) که امکان اضافه شدن فونت های رایگان گوگل را خیلی راحت و بی دردسر به هر وبسایتی فراهم می‌کند.

علاوه بر این ها، گوگل فونتز دارای مجموعه‌ای از تایپ فیس هایی است که قبل از این که برای دانلود در اختیار دیگران قرار بگیرند، با دقت و وسواس بازرسی، تست و آزمایش شده‌اند. ما در مورد فونت های با کیفیتی صحبت می‌کنیم که برای کارکرد عالی بر روی انواع صفحه نمایش، از بزرگ تا کوچک، طراحی شده‌اند. تنها مشکل این است که تعداد زیادی از این فونت ها برای انتخاب وجود دارند.

در واقع بیش از ۱۲۰۰ خانوانده فونت به صورت رایگان برای دانلود و استفاده در این مخزن فونت وجود دارد و تعداد آن‌ها همچنان در حال افزایش است زیرا که گوگل فونت های جدیدی را به طور منظم اضافه می‌کند. بنابراین شناخت تمام آن‌ها می‌تواند کار بسیار سختی باشد.

به همین دلیل و همچنین به دلیل این که ما واقعا شیفته‌ی تایپ و تایپوگرافی هستیم، تصمیم گرفته‌ایم مجموعه‌ای از آن چه که فکر می‌کنیم هیجان انگیز ترین و بهترین فونت های رایگان گوگل در حال حاضر هستند را با شما به اشتراک بگذاریم.

این ده فونت به قرار زیر هستند:

  • Krona One
  • Syne
  • Italiana
  • Bellezza
  • Space Grotesk
  • Federo
  • DM Sans
  • Caudex
  • Cinzel Decorative
  • Viaoda Libre
فونت های رایگان گوگل - krona one
Krona One یک تایپ فیس سنس سریف (Sans-serif) با کنتراست کم است

Krona One

ما لیست فونت های رایگان گوگل خود را با فونت عالی Krona One شروع می‌کنیم که توسط تایپوگرافیست با استعداد، Yvonne Schüttler ایجاد شده است. یکی از معدود تایپ فیس های واقعی استایل نیمه بسط یافته‌ی (semi extended) گوگل فونتز است. این تایپ فیس با الهام از پوستر های دست نویس سوئدی اوایل قرن بیستم به وجود آمده و حال و هوایی رترو اسکاندیناویایی(Scandinavian retro vibe) دارد.

می‌توان گفت که در واقع می‌تواند طیف گسترده‌ای از سبک ها و استایل های مختلف را پوشش دهد. خوانایی زیاد، با فضایی کافی بین حروف و شخصیتی قوی، Krona One را تبدیل به یک انتخاب عالی در بین فونت های رایگان گوگل برای عناوین یا هر متنی می‌کند که می‌خواهید برجسته و متمایز به نظر برسد.

با این حال، این بدان معنا نیست که نمی‌توان از آن برای متن های کوچک تر نیز استفاده کرد. در واقع می‌توانید از آن برای هر دو استفاده کنید. شما می‌توانید از این تایپ فیس برای تایپوگرافی هیرو سکشن(hero typography) و همچنین برای منوی هدر(header menu) سایت خود استفاده کنید.

font-syne
Syne برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ به عنوان تایپ فیسی سفارشی برای جشنواره‌ی هنری سنت دنیس فرانسه توسعه یافت.

Syne

فونت بعدی از دسته فونت های رایگان گوگل که کاربرد فراوانی پیدا کرده است، Syne است.  ایده ی اولیه‌ی این فونت از استودیوی طراحی فرانسوی Bonjour Monde آمده و توسط Lucas Descroix و با کمک Arman Mohtadji طراحی شده است. این تایپ فیس دارای پنج وزن مختلف regular، medium، semi-bold، bold و extra bold است. معرفی این خانواده، طبعا، با وزن رگولار آن شروع می‌شود که یک سنس سریف هندسی دوست داشتنی، بی دردسر و مناسب برای وسیع ترین استفاده‌های ممکن، از عناوین گرفته تا بخش‌های کوچک متن، است.

با این حال، برای کسانی که به دنبال بیان جسورانه تری با عناوین خود هستند، استودیو وزن های دیگری نیز فراهم کرده است که هر کدام از وزن قبلی سنگین تر بوده و بسیار جسورانه تر و ماجراجویانه تر از قبلی هستند که پادشاه این دسته، وزن extra bold آن است. شما می‌توانید استفاده‌های زیادی از این خانواده داشته باشید. به طور مثال استفاده از وزن های سنگین تر این خانواده برای شخصیت بخشی و القای مقداری حس قابل تشخیص رترو قابل استقاده است.

بسیاری از صفحات وب، بدون استفاده از تایپ فیس های دیگر، از این خانواده به تنهایی استفاده می‌کنند که این نشان دهنده‌ی این امر است که این تایپ فیس با وجود شخصیت نسبتا پر رنگ و برجسته‌ای که دارد چه قدر همه کاره و کاربردی است و همین امر یکی از دلایل مهم حضور این خانواده در لیست فونت های رایگان گوگل ما است. همچنین وزن های سبک تر این خانواده، می‌توانند نرمی و لطافت خود را  در طرح های هندسی و لی اوت های چند بخشی به رخ مخاطبان بکشند.

فونت های رایگان گوگل italiana
بر خلاف بسیاری از طراحی های دیگر که از ایتالیا الهام گرفته شده‌اند، این فونت به هیچ وجه در این امر زیاده روی نکرده است و  از عرف های معمول زیبایی شناختی اجتناب می‌کند.

Italiana

همان طور که از نامش پیداست، Italiana سنس سریف است که به شدت از تایپوگرافی سنتی ایتالیایی، به ویژه سبک های دست نویس آن، الهام گرفته است و کاندید بعدی ما در لیست بهترین فونت های رایگان گوگل است. Italiana که توسط طراحش Santiago Orozco، به عنوان یک تایپ فیس ظریف و موزون با کمی حال و هوای دولچه ویتایی (dolce vita) مفهوم سازی شد که عمدتا برای سرفصل ها و عناوین طراحی شده بود و یادآور حروف مورد استفاده در روزنامه ها و مجلات اوایل قرن بیستم بود.

این تایپ فیس در حال حاضر فقط در وزن معمولی در دسترس است، اما این خانواده فونت در مراحل کار قرار دارد و بنابراین امیدواریم که به زودی وزن های جدیدی از این خانواده در دسترس قرار بگیرد. Italiana تایپ فیسی تمیز، زیبا و با اندازه ها و نسبت هایی متناسب است که ظاهر با وقارش، آن را به گزینه‌ای ویژه و مناسب برای مد و پروژه های خلاقانه تبدیل می‌کند.

بسیار تایپ فیس وفق پذیر و سازگاری است و به خوبی در انواع سبک ها و زمینه ها جا می‌گیرد و خودی نشان می‌دهد. رابطه و بازی خطوط به نازکی مویش و خطوط و پایه‌های ضخیمش و همچنین فاصله گذاری و فضای منفی (white space) دقیقش، Italiana را به یک فونت مطبوع و در عین حال متمایز در بین فونت های رایگان گوگل تبدیل می‌کند که یکی بهترین گزینه‌ها برای پروژه های شماست.

bellezza font
مانند ایتالیانا این فونت هم به زیبایی طراحی شده و برای کاربردهای مختلف قابل استفاده است.

Bellezza

Bellezza نیز به مانند Italiana، از فرهنگ ایتالیایی الهام می‌گیرد، ولی این بار از مد و فشن آن. این سنس سریف زیبا، با وقار و زنانه متعلق به گروه فونت های humanist(منظور یک طبقه بندی قدیمی برای تایپ فیس ها است که اشاره به حروفی دارد که از حروف رومی و کارولینگی الهام گرفته شده‌اند) است که از انواع تایپ های لاتین قدیمی نشات گرفته است.

با کمی کنتراست بیشتر بین خطوط نازک و ضخیم، Bellezza کمی ویژگی شخصی خود را به سبک humanist می‌افزاید و نسبت های کلاسیک آن نیز به خوانایی و قابلیت استفاده‌ی آن اضافه می‌کند. Bellezza از آنجایی که فونتی است که دارای ویژگی‌های ظریف و با وقاری است، وسیله‌ای عالی برای ارائه‌ی حس وقار و شیک بودن ایتالیایی به لی اوت ها و پروژه های شما است و نکته‌ی مثبت اینجاست که شما به لطف گوگل فونتر می‌توانید این تایپ فیس زیبا از لیست فونت های رایگان گوگل را به صورت رایگان دریافت کنید.

 

 

همچنین اگر این مقاله تا اینجا برای شما مفید بوده، می‌توانید مقاله‌ی معرفی 15 عدد از بهترین فونت های فارسی را نیز مطالعه نمایید.

فونت های رایگان گوگل space grotesk
این فونت توسط فلوریان کارستن طراحی شده است.

Space Grotesk

Space Grotesk تایپ فیسی است که توسط طراح چک، Florian Karsten بر اساس تایپ فیسی با فاصله‌ی ثابت(monospace) به نام Space Mono (که اتفاقا خودش نیز از دسته فونت های رایگان گوگل است!) که در سال ۲۰۱۷ عرضه شده، طراحی شده است.

به هنگام طراحی این سنس سریف متناسب، Karsten می‌خواست کمی از ویژگی های عجیب و غریب تایپ فیس Space Mono را حفظ کند، اما به اصلاح آن را هم کمی “تر و تمیز” کند تا در اندازه های غیر نمایشگر نیز خواناتر شود. این تایپ فیس همه کاره و سازگار در پنج وزن مختلف موجود است: لایت، رگولار، مدیوم، نیمه بولد و بولد. همچنین این تایپ فیس با برادر بزرگ تر خود، یعنی Space Mono نیز به خوبی جفت می‌شود.

federo free google font
از فونت فدرو میتونید توی طراحی انواع پوستر نزدیک به سبک رترو استفاده کنید.

Federo

در سال ۱۹۰۹، پیشگام معروف تایپوگرافی سنس سریف، Jakob Erbar، تایپ فیس Feder Grotesk را طراحی کرد که اولین بار در سال ۱۹۱۰ توسط موسسه‌ی تایپوگرافی Ludwig & Mayer در فرانکفورت، مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۲۰۱۱، Olexa Volochay یک باز تفسیر دیجیتالی از این تایپ فیس کلاسیک را برای نمایش در وب برای موسسه‌ی Cyreal، به نام Federo، طراحی کرد.

ایده‌ی اصلی این بود که این تایپ فیس جدید را تا حد زیادی به اصل آن نزدیک نگه دارند یعنی سنس سریفی با صخامت نابرابر قابل توجهی که نشان دهنده‌ی تشابه آن با حروف دست نویس با قلم نوک پهن در سبک Art Nouveau هستند و در عین حال آن را اصلاح و کمی سازگارتر کنند. کنتراست آن اندکی کاهش یافت، نسبت ها تصحیح شد و فضای داخلی بسته‌ی حروف افزایش یافت و در نتیجه‌ی این اصلاحات خوانایی تایپ فیس بهبود قابل توجهی پیدا کرد.

نتیجه یک فونت دوست داشتنی و وب آماده‌ی(web ready) با شخصیت و سبکی متمایز است. همین پیشینه‌ی تاریخی دلیلی بر اصالت این تایپ فیس و عضویت آن در لیست فونت های رایگان گوگل است. ما عاشق استفاده از این تایپ فیس در فضاهایی هستیم که خلاقیت و حرفه‌ای گری را با هم در می‌آمیزد.

فونت های رایگان گوگل DM Sans
DM Sans تایپ فیسی با کنتراست کم، سنس سریفی هندسی، از آن‌ها که گوگل خوشش می‌آید، است و عموما برای متن هایی با سایز های کوچک‌تر در نظر گرفته شده است.

DM Sans

بسیاری از فونت های رایگان گوگل که شما در گوگل فونتز پیدا می‌کنید، توسط خود گوگل سفارش داده شده‌اند و این قضیه برای DM Sans نیز صدق می‌کند. سفارش داده شده به موسسه‌ی Colophon Foundry و طراحی شده توسط Jonny Pinhorn با جهت دهی خلاقانه‌ی تیم DeepMind و MultiAdaptor، این تایپ فیس در سال ۲۰۱۹ عرضه شد و به خصوص از تایپ فیس Pinhorn’s Poppins گرفته شده است.

DM Sans بسیار خوب با DM Mono جفت می‌شود که تایپ فیسی نزدیک به آن است و همچنین با تایپ فیس های Baskerville، Roboto و Noe نیز جفت های خوبی تشکیل می‌دهند. دارای چندین وزن رگولار، مدیوم و بولد است که این وزن ها با ایتالیک نیز همراه هستند. این مجموعه حروف مشتق شده از لاتین را ساپورت می‌کند که این به آن معنی است که به جز زبان انگلیسی برای بسیاری از زبان های غربی دیگر نیز مناسب است.

DM Sans قطعا یکی از فونت های رایگان گوگل مورد علاقه‌ی ماست که در پروژه هایی با تاثیراتی از مکتب سوییس و بروتالیسم (Brutalism) به خوبی جا می‌افتد. فونتی است تمیز، بسیار خوانا و با شخصیتی شاخص و کاملا مدرن، شاید بیشتر از سایر تایپ فیس های با کیفیت بالایی که به طور گسترده در وب استفاده می‌شوند. با تغییر جریان دیزاین به سمت استاندارد های دسترسی پذیری(accessibility) و فونت های بزرگ تر، DM Sans ساده، با کنتراست کم و حروفی عریض بسیار خوب با این استاندار ها مطابقت دارد.

 

caudex font free google
بنظر این فونت برای استفاده بر روی جلد کتاب ها مناسب باشد

Caudex

Caudex که در ابتدا در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ طراحی شد، یک تایپ فیس سریف است که بعدها با استفاده از Font Forge (نرم افزاری رایگان و اپن سورس برای طراحی و ادیت فونت است) برای وب مناسب سازی شد. Caudex که در ابتدا با استاندارد ISO 8859-1 و پیروی از توصیه نامه‌ی Medieval Unicode Font Initiative 3.0، با هدف چاپ متون دست نویس قدیمی توسعه داده شده است. در واقع، سبک آن نمایانگر برداشتی معاصر از خط های قرون وسطی است و شخصیت آن نیز ترکیبی از عملکرد مدرن و تزئینات کلاسیک است.

این تایپ فیس دارای دو وزن رگولار و بولد و همچنین ایتالیک آن هاست. علاوه بر حروف لاتین، حروف یونانی را نیز شامل می‌شود. Caudex تایپ فیسی است که با بسیاری از تایپ فیس های دیگر، هم سریف و هم سنس سریف، به خوبی کار می‌کند. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای متن و عنوان استفاده کرده و از ترکیب آن با Italiana (که شما این فونت را نیز می‌توانید در لیست بهترین فونت های رایگان گوگل ما پیدا کنید!) برای تایپوگرافی هیرو سکشن و با Catamaran برای پیوند‌های ناوبری (navigation links) استفاده کرد و این گونه ترکیبی زیبا، با وقار و متعادل به وجود بیاوریم.

 

cinzel decorative
همانطور که از نام آن پیدا است این فونت بیشتر برای استفاده در موارد دکوراتیو مورد استفاده قرار میگیرد.

Cinzel Decorative

تایپ فیس بعدی در لیست بهترین فونت های رایگان گوگل ما، Cinzel Decorative است که بخشی از خانواده‌ی فونت های وب بسیار محبوب  Cinzel است که انتخابی عالی برای طرح هایی است که می‌خواهید حس ظرافت و کلاس را به مخاطب شما منتقل کنند. این فونت “تمام حروف بزرگ” (all caps) که توسط Natanael Gama به وجود آمده، از نسبت های کلاسیک پیروی می‌کند و ظاهر با زرق و برق، ظریف و خطوط کشیده اش به آن ظاهری خوشنویسانه می‌دهد.

این خانواده‌ی فونت بر اساس کتیبه‌های رومی اولیه اما با تفسیری کاملا مدرن بنا شده است. به دلیل شخصیت کلاسیک این خانواده، Cinzel Decorative، فونتی دوست داشتنی برای طرح های مرتبط با ادبیات، هنر و فرهنگ است. دارای چندین وزن مختلف از جمله اکسترا بولد (Extra Bold) و بلک (Black) برای ایجاد جلوه‌های خاص و چشم گیر است.

یکی از اعضای کم زرق و برق تر این خانواده، Cinzel است که با همان نسبت ها و سبک کلاسیک است ولی بدون پیچ و تاب ها در انتهای حروف. Cinzel به دلیل شخصیت زیبا و با وقارش انتخابی عالی برای عناوین برای محتوا های مرتبط با نویسندگان، ناشران و کتابخانه ها است و شما می‌توانید آن را با Cormorant Garamond،که به همان اندازه زیبا و با وقار است، برای پاراگراف ها و Open Sans برای پیوندهای ناوبری جفت کنید.

Viaoda Libre فونت های رایگان گوگل
Viaoda Libre یک فونت دارای قدرت و طراحی مناسب است که می‌توان بسیار از آن در طرح های متفاوت استفاده نمود.

Viaoda Libre

برای آخرین عضو لیست ۱۰ عدد از بهترین فونت های رایگان گوگل به سراغ Viaoda Libre می‌رویم که با الهام از میراث فرهنگی، نماد ها و خط ویتنامی، خانواده‌ی فونت نمایشی (display fonts) است که سنت را با مدرنیته ترکیب می‌کند و پیچ و تاب لذت بخشی را به تایپوگرافی سریف می‌دهد.

Viaoda Libre که توسط طراح ویتنامی مستقر در آلمان، Gydient (Tra Giang Nguyen) با کمک Vietanh Nguyen به وجود آمده، برای استفاده‌ی شخصی و تجاری در نظر گرفته شده است و برای عناوین و همچنین متون کوچک تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. نام Viaoda ترکیبی از “Vietnamese” و “Ao Dai” است که لباس سنتی ویتنامی است که هم زنان و هم مردان آن را به تن می‌کنند.

خطوط این فونت تداعی کننده‌ی خطوط نرم و لطیف لباس سنتی ویتنامی است و شخصیت کلی آن ظریف و لطیف است. این الهام در پیوند های بسیار متمایز بین کاراکتر های “st” و “ft” نیز قابل مشاهده است که فونت را بسیار چشم گیر و قابل تشخیص می‌کند. Viaoda Libre یک خانواده فونت نسبتا جدید است که هنوز در حال توسعه است و طراح امیدوار است که ارزش‌های جدید و قابل توجهی به فرهنگ ویتنامی در سراسر جهان بیافزاید.

سخن آخر درباره فونت های رایگان گوگل

این لیست به هیچ وجه لیست کاملی از همه‌ی فونت های رایگان گوگل که مورد علاقه‌ی ما هم هستند، نیست. در واقع ما برای محدود کردن انتخاب های خود با مشکل مواجه شدیم، زیرا که تعداد بسیار زیادی تایپ فیس ها و خانواده فونت های فوق العاده خوبی در مخزن فونت های گوگل فونتز وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های متمایز و مفاهیم کاربردی خود هستند و به طبع همه در این لیست نخواهند گنجید. پس دست به کار شوید و به گوگل فونتز بروید و لیستی از بهترین فونت های رایگان گوگل خود درست کنید و با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *