مصاحبه طراحی رابط کاربری

12 سوال مصاحبه طراحی رابط کاربری که به شما در قبولی در مصاحبه کمک می‌کند

ما اینجا در نوین‌شین و در مقاله‌ی پیش روی شما سوالات معمول مصاحبه طراحی رابط کاربری را برای شما آماده کرده‌ایم و به بررسی آن‌ها و پاسخشان پرداخته‌ایم. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید مصاحبه خود را با موفقیت پست سر بگذارید، آن ها را با دقت بخوانید و از قبل آماده شوید.

آیا تصور این که دقیقا بدانید در مصاحبه طراحی رابط کاربری بعدی خود دقیقا چه سوالاتی از شما پرسیده می‌شود هیجان انگیز نیست؟ و حتی بهتر از آن، این که بدانید چگونه به آن‌ها پاسخ بدهید.

اما در واقعیت، غیر ممکن است که بدانید در اتاق مصاحبه دقیقا چه چیزی در انتظار شماست. برخی از مصاحبه‌ها بیشتر شبیه یک گفتگوی معمولی هستند در حالی که برخی دیگر می‌توانند حس کباب کردن شما را بدهند!!!

مصاحبه گران مختلف از تکنیک های متفاوتی استفاده می‌کندد، اما در نهایت همه‌ی آن ها هدف یکسانی دارند، فهمیدن این موضوع که آیا شما فرد مناسبی برای این کار هستید یا خیر.

در یک مصاحبه طراحی رابط کاربری مصاحبه گران به ویژه کنجکاو هستند که بدانند شما چگونه کار می‌کنید، روند کاری شما چگونه است، چگونه فکر می‌کنید و چگونه ارزشی را برای شرکت آن‌ها به ارمغان می‌آورید.

ارزش و ارزش آوری برای کارفرما از ارزش بسیار ویژه‌ای برخوردار است. شما می‌توانید برای مطالعه‌ی بیشتر در زمینه‌ی طراحی گرافیک ارزش محور به مقالات قبلی ما مراجعه کنید.

علاوه بر این لطفا به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید که برای هر سوالی لزوما تنها یک پاسخ کاملا صحیح وجود ندارد. در مواجهه با هر سوالی که برای شما مطرح می‌شود، می‌توانید دیدگاه شخصی خود را به همراه تجربه‌ی پروژه های واقعی را که قبلا روی آن‌ها کار کرده‌اید را بیان کنید.

در زیر سوالات و پاسخ های یک مصاحبه طراحی رابط کاربری آورده شده است. بیایید با هم به مطالعه و بررسی آن‌ها بپردازیم.

 

 

فهرست مطالب  [کلیک کنید]
 1. نظر شما در مورد طراحی تعاملی (interaction design) و تجربه کاربری (user experience) چیست؟ چه تفاوت هایی بین این دو وجود دارد؟
 2. به نظر شما هسته‌ی طراحی تعاملی چیست؟
 3. به نظر شما بهترین کاری که در پروژه های خود انجام داده اید چیست؟ آیا در بین کارهای شما طرح های قابل توجه یا خاصی وجود دارد؟
 4. به نظر شما تفاوت بین وب و موبایل (یا هر یک از پلتفرم هایی که انجام داده‌اید) چیست؟
 5. یکی از پروتوتایپ های شما را انتخاب کرده و می‌پرسند که چرا آن را به این شکل طراحی کرده‌اید؟
 6. آیا کتاب یا مقاله‌ای وجود دارد که با نظرات آن موافق نباشید؟
 7. به نظر شما نکته‌ی منفی محصول ما چیست؟ چگونه باید آن را بهبود دهیم؟
 8. وقتی با مدیر محصول موافق نیستید، چه می‌کنید؟
 9. هنگامی که با طراح بصری مخالف هستید، چگونه خود را متقاعد می‌کنید؟
 10. روند کاری معمول شما چیست؟ به طور خاص چه کار می‌کنید؟
 11. نظرت در مورد خودتان چیست؟ در مورد نقاط قوت و ضعف خود چه فکر می‌کنید؟
 12. سوالی دارید درباره مصاحبه طراحی رابط کاربری دارید؟
a woman being Interviewed
آیا تصور این که دقیقا بدانید در مصاحبه طراحی رابط کاربری بعدی خود دقیقا چه سوالاتی از شما پرسیده می‌شود هیجان انگیز نیست؟

۱- نظر شما در مورد طراحی تعاملی (interaction design) و تجربه کاربری (user experience) چیست؟ چه تفاوت هایی بین این دو وجود دارد؟

اگر مصاحبه کننده در طی مصاحبه طراحی رابط کاربری از این دست سوالات از شما بپرسد، قصد ندارد که حافظه‌ی شما را آزمایش کند، بلکه می‌خواهد درک و دریافت شما از مفاهیم اساسی و پایه‌ای را مورد سنجش قرار دهد.

بنابراین، شما باید درک خود را از این موضوعات بازگو کنید و از تکرار مفاهیم و تعاریفی که در کتاب ها خوانده‌اید اجتناب کنید.

 

۲- به نظر شما هسته‌ی طراحی تعاملی چیست؟

سوال بعدی که ممکن است از شما در فرآیند مصاحبه طراحی رابط کاربری بپرسند این است که به نظر شما هسته‌ی طراحی تعاملی چیست؟

برای پاسخ به این پرسش شما باید همه طراحی های خود را که تا به حال انجام داده اید به یاد بیاورید و به اهداف مشترک کارهایی که انجام داده اید فکر کنید و به پرسش دهنده پاسخ دهید.

 

مصاحبه طراحی رابط کاربری
مصاحبه فرصت مهمی است برای تاثیرگذاری بر روی کارفرما

۳- به نظر شما بهترین کاری که در پروژه های خود انجام داده اید چیست؟ آیا در بین کارهای شما طرح های قابل توجه یا خاصی وجود دارد؟

مصاحبه کنندگان نمی‌توانند در مدت کوتاه مصاحبه طراحی رابط کاربری ، بینش و دید خاصی را نسبت به طرح های شما به آورند، بنابراین می‌خواهند توانایی ها و ظرفیت های طراحی شما را از طریق توضیحاتتان در مورد یک یا دو موضوع کلیدی طراحی، بسنجند.

شما قرار است به توضیح این دلایل بپردازید که چرا آن محصول را این گونه طراحی کردید، چگونه به این طرح رسیدید و طراحی شما چه چیزی را می‌تواند برای کاربران به ارمغان بیاورد.

اگر در هنگام طراحی محصول به این سوالات فکر نکرده‌اید، نمی‌توانید هیچ نکته‌ی برجسته‌ای را بیان کنید.

اما زیاد نگران نباشید، زیرا در چنین مصاحبه طراحی رابط کاربری کوتاهی، مصاحبه کننده از شما انتظار ندارد که یک شاهکار فوق العاده عالی برای تغییر جهان ارائه کنید. برای پاسخ به این سوال مصاحبه کننده فقط باید نکات جالبی را در مورد طرح های خود پس از بررسی کامل بیان کنید.

 

۴- به نظر شما تفاوت بین وب و موبایل (یا هر یک از پلتفرم هایی که انجام داده‌اید) چیست؟

در جریان مصاحبه طراحی رابط کاربری به سوال چهارم می‌رسیم که از مصاحبه شونده در مورد تفاوت پلتفرم ها پرسیده می‌شود.

در شرایط عادی مصاحبه کننده از شما در مورد تفاوت های بین پلتفرم هایی که قبلا انجام داده اید، و یا حتی ویژگی های پلتفرم هایی که تا به حال انجام نداده اید، می‌پرسد و از شما می‌خواهد که در این زمینه تحلیلی ارائه کنید.
برای مثال، با این فرض که شما تا به حال برای پلتفرم رایانه های شخصی کار نکرده اید، اگر برای موقعیت شغلی طراح تعاملی کامپیوتر در خواست می‌دهید، مصاحبه کننده به احتمال زیاد به موضوعات مرتبط اشاره می‌کند و در مورد آن ها سوال خواهد پرسید.

این مستلزم آن است که مصاحبه کنندگان ویژگی های چندین پلتفرم اصلی را قبل از مصاحبه بدانند و از آن‌ها آگاه باشند.

صرف نظر از این که کدام دو پلتفرم قرار است با هم مقایسه شوند و همچنین بزرگی یا کوچکی تفاوت هایشان، لازم نیست که به جزییات بپردازید (در غیر این صورت اگر جزییات را خیلی جدی بگیرید زمان زیادی را تلف خواهید کرد) و می‌توانید تفاوت ها را به چندین جنبه تقسیم کنید. جنبه‌هایی مانند اندازه دستگاه، زمان معمول استفاده و غیره.

employer and employee shaking hands
در طی مصاحبه طراحی رابط کاربری سوالاتی از شما با هدف بررسی مهارت‌های ارتباطی شما پرسیده می‌شود

۵- یکی از پروتوتایپ های شما را انتخاب کرده و می‌پرسند که چرا آن را به این شکل طراحی کرده‌اید؟

مصاحبه کننده در جریان مصاحبه طراحی رابط کاربری از پرسیدن این سوال معمولا دو هدف کلی دارد: یکی آن که ببیند آیا شما واقعا خودتان این طراحی را انجام داده اید یا نه و دیگری این که ایده های طراحی شما را بشناسد.

کاری که باید انجام دهید این است که ایده های طراحی خود را به وضوح بیان کنید. اگر در طول فرآیند طراحی (design process) خود نیز با مشکلاتی مواجه شدید، می‌توانید در مورد چگونگی غلبه بر این مشکلات نیز صحبت کنید.

 

۶- آیا کتاب یا مقاله‌ای وجود دارد که با نظرات آن موافق نباشید؟

مصاحبه کننده با پرسش این سوال در جریان مصاحبه طراحی رابط کاربری با شما، قصد دارد به بررسی عمق مطالعه و توانایی تفکر مستقل شما بپردازد.

هنگام مطالعه‌ی کتاب و یا مقاله‌ای، اگر با شک و دید انتقادی کامل فکر نکنید و خودتان مسائل را بررسی و تحلیل نکنید و آن ها را به کار نگیرید به سختی می‌توانید قسمت های نامعقول و یا اضافی مطلب را بیابید.

 

مصاحبه طراحی رابط کاربری
نگران نباشید، فقط به شرح روند معمول کاری خود بپردازید و با آرامش به سوال مصاحبه کننده پاسخ دهید.

۷- به نظر شما نکته‌ی منفی محصول ما چیست؟ چگونه باید آن را بهبود دهیم؟

اگر مصاحبه طراحی رابط کاربری شما در مورد یک محصول خاص است، احتمال مطرح شدن این سوال بسیار زیاد است.

به عنوان مثال، اگر قرار است برای موقعیت شغلی طراح یک پلتفرم خبری iOS مصاحبه انجام دهید، شما باید قبل از مصاحبه آن را نصب، استفاده و بررسی کنید.

می‌توانید بعد از استفاده و بررسی محصول، لیستی تهیه کنید و مزایا و معایب آن را بنویسید. به این فکر کنید که چه نقاط ضعفی وجود دارد و چگونه می‌توان آن‌ها را بهبود بخشید.

اگر مصاحبه را برای بخش خاصی انجام می‌دهید و نه محصول خاص، باز هم می‌توانید برای این موضوع آماده شوید.

یک یا دو محصول مورد علاقه‌ی خود را مطالعه کنید و نکات آن‌ها را خلاصه کنید تا این گونه تفکر محصول (product thinking) خود را نشان دهید و به این صورت توجه خود را نیز به محصول شرکت مورد نطر بیان می‌کنید. به این ترتیب، اگر استخدام شوید مدیریت به احتمال زیاد به شما اجازه‌ی مشارکت در توسعه‌ی محصول شرکت را خواهد داد.

 

۸- وقتی با مدیر محصول موافق نیستید، چه می‌کنید؟

این سوال مصاحبه طراحی رابط کاربری با هدف بررسی مهارت‌های ارتباطی و نگرش شما نسبت به کار مطرح می‌شود.

در پاسخ، لطفا روی نحوه‌ی درک هکاران خود، نحوه‌ی پافشاری بر آن چه که فکر می‌کنید درست است و در نهایت نحوه‌ی کلی برخورد با این وضعیت تمرکز کنید.

مصاحبه طراحی رابط کاربری
مصاحبه کننده‌ی شما در مصاحبه طراحی رابطه کاربری سعی در این دارد که بفهمد آیا ویژگی های شخصیتی شما و همچنین شخصیت شما با فرهنگ کار تیمی مطابقت دارد یا خیر.

۹- هنگامی که با طراح بصری مخالف هستید، چگونه خود را متقاعد می‌کنید؟

در طی مصاحبه طراحی رابط کاربری این سوال از شما با هدف بررسی مهارت های ارتباطی شما پرسیده می‌شود. لطفا روی نحوه‌ی درک همکاران خود و نحوه‌ی برقراری ارتباط با همکاران در این زمینه تمرکز کنید.

 

۱۰- روند کاری معمول شما چیست؟ به طور خاص چه کار می‌کنید؟

مصاحبه کننده در طی مصاحبه طراحی رابط کاربری از پاسخ شما به این سوال برای استنباط این که آیا دقیقا می‌دانید که چه کاری باید انجام دهید یا خیر استفاده می‌کند.

نگران نباشید، فقط به شرح روند معمول کاری خود بپردازید و با آرامش به سوال مصاحبه کننده پاسخ دهید.

two men shaking hands
یک آزمون و یک مصاحبه بسیار متفاوت هستند. امتحان و آزمون یک انتخاب یک طرفه هستند ولی مصاحبه انتخاب و ارتباطی دو طرفه است. مصاحبه فرآیند درک متقابل است.

۱۱- نظرت در مورد خودتان چیست؟ در مورد نقاط قوت و ضعف خود چه فکر می‌کنید؟

از طریق این سوال، مصاحبه کننده‌ی شما در مصاحبه طراحی رابطه کاربری سعی در این دارد که بفهمد آیا ویژگی های شخصیتی شما و همچنین شخصیت شما با فرهنگ کار تیمی مطابقت دارد یا خیر.

 

۱۲- سوالی دارید درباره مصاحبه طراحی رابط کاربری دارید؟

یک آزمون و یک مصاحبه بسیار متفاوت هستند. امتحان و آزمون یک انتخاب یک طرفه هستند ولی مصاحبه انتخاب و ارتباطی دو طرفه است. مصاحبه فرآیند درک متقابل است.

بنابراین در این بخش از مصاحبه طراحی رابط کاربری اگر مصاحبه کننده از شما این سوال را پرسید شما می‌توانید در مورد هر موضوعی که برایتان مهم  است از مصاحبه کننده سوال کنید و سپس به این فکر کنید که آیا واقعا می‌خواهید به این تیم بپیوندید یا خیر.

 

منابع: Muzli, Careerfoundry

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *