Artboom
glassmorphism-Star
طراحی گرافیک
طراحی گرافیک

طراحی گرافیک (Graphic Design)

در دنیای امروز که “دیده شدن” لازمه‌ی رشد، پیشرفت و شناخته شدن کسب و کار شماست، طراحی گرافیک از اهمیت بسیاری برخوردار است.

طراحی گرافیک یکی از مهم ترین و اصلی ترین این ابزارهاست. استفاده از خدمات طراحی گرافیک یک شرکت حرفه‌ای و معتبر به کسب و کار شما یک مزیت رقابتی می‌دهد و شانس شما را برای پیشتازی در رقابت با رقبا، افزایش می‌دهد.

ما در مقاله‌ی پیش رو ابتدا به تعریف طراحی گرافیک و تاریخچه‌ی مختصری از آن و سپس معرفی خدمات گرافیکی و در انتها به اهمیت طراحی گرافیک برای کسب و کار شما می‌پردازیم.

طراحی گرافیک

طراحی هویت بصری

طراحی گرافیک

طراحی تبلیغات مجازی و محیطی

طراحی گرافیک

طراحی UI

طراحی گرافیک

تصویرسازی و نقاشی دیجیتال

طراحی گرافیک چیست؟

بر اساس تعریف کانون هنرهای گرافیکی آمریکا (American Institute of Graphic Arts (AIGA))، طراحی گرافیک این گونه تعریف شده است:

“هنر و شیوه‌ی برنامه‌ریزی، ایده پردازی و تجربه پردازی با محتوای تصویری و متنی.”

به عبارت دیگر، طراحی گرافیک، ایده‌ها یا پیام‌های خاصی را به صورت بصری منتقل می‌کند.

این پیام‌های بصری می‌توانند به سادگی یک سربرگ و یا به پیچیدگی طراحی یک وب سایت یا هویت بصری باشد.

طراحی گرافیک می‌تواند توسط شرکت‌ها برای بازاریابی و فروش محصولات از طریق تبلیغات، توسط وب سایت ها برای انتقال اطلاعات پیچیده به روشی قابل هضم (به طور مثال استفاده از اینفوگرافی ها) به مخاطب و یا توسط کسب و کار ها برای توسعه هویتشان از طریق برند سازی و بسیار موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین این نکته قابل ذکر است که اگر چه بسیاری از پروژه‌های طراحی گرافیک دارای اهداف و کارایی‌های تجاری مانند تبلیغات و لوگو هستند، اما در زمینه‌های دیگری نیز استفاده می‌شوند که یکی از آن‌ها استفاده‌ی هنری است که از طراحی گرافیک به عنوان وسیله‌ای برای بیان هنری و شخصی استفاده می‌شود.

glassmorphism-pike
glassmorphism-color-picker
glassmorphism-sphere
glassmorphism-Crop-Tool
glassmorphism-Pipe
glassmorphism-Cube
طراحی گرافیک

تاریخچه‌ای مختصر از طراحی گرافیک

ریشه‌های طراحی گرافیک را می‌توان تا چندین هزار سال قبل از میلاد مسیح ردیابی کرد. ولی ریشه و شروع طراحی گرافیک امروزی را می‌توان در دوران انقلاب صنعتی جستجو کرد.

با رشد سریع و سرسام آور صنایع و افزایش مصرف گرایی، شرکت ها به تبلیغات و دیده شدن نیاز وافر داشتند و این گونه بود که اولین بار طراحی گرافیک به طور وسیع برای تبلیغات و اهداف تجاری استفاده شد.

از زمان انقلاب صنعتی، طراحی گرافیک راه خود را به دنیای تجارت و کسب و کار ها هموار کرده بود و در دهه‌ی ۱۹۰۰ استفاده از آن به شدت افزایش یافت. با رشد صنعت تبلیغات و چاپ رنگی، کسب و کارها شروع به ایجاد لوگو برای کمک به برند سازی خود کردند.

pencil
page-pain
draw-line
Sand-Clock
bucket-glassmorphism

طراحی گرافیک در ایران

طراحی گرافیک نوین در ایران با مرتضی ممیز شروع شد که به نام پدر گرافیک ایران نیز شناخته می‌شود. وی دستاوردهای بسیاری برای گرافیک ایران به ارمغان آورد و شاگردهای بسیاری تربیت کرد و راه را برای آینده‌ی گرافیک ایران هموار کرد.

می‌توان از لوگو های شاخص او به موزه رضا عباسی، موسسه‌ی استاندارد ایران، شهرداری تهران، سازمان آتش نشانی، سازمان چای کشور، سایپا و بسیاری از آثار دیگر اشاره کرد.

طراحی گرافیک انواع

انواع طراحی گرافیک

اگر ۳۰ سال پیش از شخصی می‌پرسیدید که طراحی گرافیک چیست و آن را تعریف کند پاسخ او احتمالا حول چاپ و رسانه های چاپی مانند مجلات، کتاب، کاتالوگ، پوستر، بیلبورد های تبلیغاتی و از این دست میبود.

اما اکنون ما در دوران و عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم و رسانه‌های دیجیتال زندگی ما را احاطه کرده‌اند.

این عصر و رسانه‌های دیجیتال به چندین نوع جدید از طراحی گرافیک، مانند طراحی رابط کاربری (که بعد بیشتر به آن می‌پردازیم)، تولد بخشیده‌اند.

پس به طور کلی طراحی گرافیک به دو دسته یا دو حیطه‌ی “چاپی” و “دیجیتال” تقسیم می‌شود.

از دسته‌ی طراحی گرافیک چاپی می‌توان به طراحی لوگو، طراحی کارت ویزیت، طراحی سربرگ و اوراق اداری، طراحی ست اداری، طراحی برند بوک، طراحی بروشور و کاتالوگ، طراحی بنر و بیلبورد، طراحی جلد کتاب، صفحه آرایی و از حیطه‌ی دیجیتال می‌توان به طراحی UI، طراحی تجربه‌ی کاربری، طراحی سایت، طراحی پست و استوری اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی، موشن گرافیک، ساخت ویدیو و کلیپ تبلیغاتی و تولید محتوا اشاره نمود.

بعضی خدمات دیگر هم وجود دارند که تقریبا جزو هر دو گروه محسوب می‌شوند. مانند برندینگ و طراحی هویت بصری و طراحی مسکات یا شخصیت برند.

“سه نوع عکس‌العمل به یک طراحی وجود دارد: بله، خیر و واو! واو آن چیزی است که باید هدف قرار دهید.”
Milton Glaser

میلتون گلیسر

طراح گرافیک

تاثیر طراحی گرافیک بر کسب و کار شما

همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم، طراحی گرافیک تاثیر بسیار زیادی بر دیده شدن برند، محصول و کسب و کار شما دارند.

تا این حد که حتی ممکن است عده‌ای محصولی بد را با ظاهر، بسته بندی و تبلیغات عالی عرضه کنند و بسیاری آن محصول را بخرند و با جنسی بد رو به رو شوند.

ظاهر برند شما می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی فرآیند تصمیم گیری مشتری شما بگذارد. حتما شنیده‌اید که می‌گویند: افراد بیشتر از روی ظاهر قضاوت می‌کنند یا این که عقل افراد به چشمانشونه!

جالب است بدانید که مطالعاتی علمی در این زمینه انجام شده و نتایج آن نشان دهنده‌ی این است که واقعا ظاهر بر روی تصمیم گیری افراد تاثیر گذار است.

پس یک طراحی گرافیک عالی و حرفه‌ای، برای برند و کسب و کار شما ضروری است و به آن هویت و جانی تازه می‌دهد.

ما در زیر به صورت خلاصه به بررسی تاثیر هر کدام از حیطه‌های طراحی گرافیک بر کسب و کار شما می‌پردازیم.

trophy
pen tool

طراحی لوگو

لوگو اولین چیزی است که مشتری ما آن روبه‌رو می‌شود. لوگو نماینده و جلو دار برند شماست. پس این ویژگی‌ها لوگو را به مهم ترین عضو خانواده‌ی طراحی گرافیک تبدیل می‌کند.

طراحی لوگو بخش مهمی از فرآیند برندینگ شرکت‌ها و کسب و کارها است. بخش زیادی از تبلیغات کسب و کارها حول لوگوی آن‌ها انجام می‌شود. به همین دلیل برای داشتن تبلیغاتی موثر کارآمد، کسب و کار شما نیازمند یک لوگوی حرفه‌ای است.

طراحی ست اداری

ست اداری چیست؟ ست اداری به اوراق اداری و دفتری می‌گویند. مانند سربرگ، پاکت نامه، فولدر، لیبل و غیره.

هر سازمانی چه بزرگ و چه کوچک قطعا درگیر ارتباطات کاغذی و اداری داخلی و خارجی می‌شود و داشتن اوراقی متحد الشکل و یونیفرم به افزایش اعتبار شما کمک بسزایی می‌کند.

داشتن یک ست اداری شکیل، زیبا و با وقار می‌تواند زیبایی بخش و هویت بخش ارتباطات داخل و خارج سازمانی شما باشد.

envelope
طراحی گرافیک کارت ویزیت

طراحی کارت ویزیت

شما ممکن است یک کسب و کار کوچک باشید یا برای معرفی شخصی خود به کارت ویزیت احتیاج داشته باشید. کارت ویزیت یکی از اصلی ترین راه های ارتباطی و تبلیغی کسب و کارهای کوچک است.

طراحی کارت ویزیت باید به شکلی گیرا و جذاب انجام شود تا بتواند مخاطبان و مشتریان شما را جذب کند.

کارت ویزیت ها انواع مختلفی دارند. بعضی ساده و سر راست هستند و بعضی دیگر خلاقانه و با برش‌ها و اشکال خاص.

همچنین برای یک شخص کارت ویزیت معرف و نمایانگر شخصیت و کسب و کار آن شخص است. پس شما باید بسیار در طراحی کارت ویزیت خود وسواس به خرج دهید و از کمک و خدمات طراحان حرفه‌ای در این زمینه یاری بگیرید.

طراحی هویت بصری

طراحی هویت بصری بسیار کلی تر از مواردی است که قبل تر به معرفی آن‌ها پرداختیم و همچنین برخی از آن‌ها مانند لوگو و ست اداری را در بر می‌گیرد.

طراحی هویت بصری عالی و حرفه‌ای گام اصلی موفقیت و رشد هر برندی است. در صورتی که هویت بصری به شیوه‌ای اصولی و حرفه‌ای طراحی شود از کسب و کارتان شخصیتی قدرتمند و قابل اعتماد به نمایش می‌گذارد. شخصیتی که محبوبیت، ماندگاری و توسعه‌ی برند شما را با خود به ارمغان می‌آورد. همچین هویت بصری لازمه‌ی شروع یک برند و یا کسب و کار موفق است.

یک هویت بصری با طراحی عالی باعث می‌شود به شکلی متفاوت و متمایز از رقبای خود دیده شوید و همچنین ساختاری یک پارچه برای شکل و ظاهر کسب و کارتان ترتیب می‌دهد.

طراحی هویت بصری باید خلاقانه، اثر گذار و متناسب با کالا یا خدمات کسب و کار شما باشد و همچنین باید یونیفرم و یک پارچگی خود را داشته باشد.

puzzle pieces
ui design

طراحی UI یا رابط کاربری

رابط کاربری نقطه تعامل بین کاربر و یک دستگاه یا یک محصول است. برای مثال رابط کاربری یک اپلیکیشن گوشی هوشمند که تشکیل شده از دکمه‌ها و منوها و بخش‌های مختلف.

طراحی UI شامل اپلیکیشن های گوشی های هوشمند، وب سایت ها و نرم افزار ها می‌شوند.

طراحی UI، ظاهر ، احساس و تعامل محصول را در نظر می‌گیرد. در طراحی UI همه چیز در مورد اطمینان از این است که رابط کاربری یک محصول تا حد امکان واضح و روشن باشد و این بدان معنی است که هر عنصر بصری و تعاملی را که ممکن است کاربر با آن مواجه شود را با دقت در نظر گرفته شود.

یک طراح رابط کاربری (UI Designer) در مورد آیکون ها، دکمه ها، تایپوگرافی، رنگ ها، فاصله گذاری، تصاویر و طراحی ریپانسیو (Responsive Design) فکر می‌کند و آن‌ها را در طراحی خود به نحو احسن لحاظ می‌کند.

طراحی محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

این روزها شبکه‌های اجتماعی به بخش جدایی ناپذیری از زندگی همه‌ی ما تبدیل شده است. تقریبا تمام کسب و کارها صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام دارند.

شما به عنوان یک کسب و کار، بخش زیادی از فرآیند بازاریابی و هویت سازی خود را در فضای شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهید و بخش اصلی تعاملات شما با مخاطبانتان در این شبکه‌ها انجام می‌گیرد.

در صورتی که صفحه‌ی شما در شبکه‌های اجتماعی ظاهر خوب، جذاب و کاربر پسندی نداشته باشد، حتی با وجود غنی بودن محتوا نیز قادر به جذب مخاطب نخواهید بود.

پس کارهایی مانند طراحی قالب پست‌ها، طراحی استوری و طراحی کاور پست اهمیت بسزایی برای شما، کسب و کار شما و صفحه‌ی شما در شبکه‌های اجتماعی دارد.

socila media content creation
footer-bg

سخن آخر

همان طور که در این مقاله مشاهده کردید، طراحی گرافیک برای کسب و کار شما اهمیتی بسزا و در دیده شدن آن نیز نقشی مهم و اساسی دارد. پس برای پیشرفت کسب و کار خود باید طراحی گرافیک را جدی بگیرید و کارهای مربوطه را به افرادی حرفه‌ای بسپارید.

ما اینجا در نوین‌شین با تیمی حرفه‌ای و با سال‌ها تجربه در زمینه‌ی طراحی گرافیک، خدمات گرافیکی مورد نیاز شما را در کوتاه ترین زمان و با بالاترین کیفیت ممکن عرضه می‌کنیم.

تمام فرآیندهای ما در نوین‌شین، حرفه‌ای و براساس متدهای روز و اصول تخصصی است.

سخن آخر

همان طور که در این مقاله مشاهده کردید، طراحی گرافیک برای کسب و کار شما اهمیتی بسزا و در دیده شدن آن نیز نقشی مهم و اساسی دارد. پس برای پیشرفت کسب و کار خود باید طراحی گرافیک را جدی بگیرید و کارهای مربوطه را به افرادی حرفه‌ای بسپارید.

ما اینجا در نوین‌شین با تیمی حرفه‌ای و با سال‌ها تجربه در زمینه‌ی طراحی گرافیک، خدمات گرافیکی مورد نیاز شما را در کوتاه ترین زمان و با بالاترین کیفیت ممکن عرضه می‌کنیم.

تمام فرآیندهای ما در نوین‌شین، حرفه‌ای و براساس متدهای روز و اصول تخصصی است.