droop shadow
paint palette
paint brush
golden gear
magnifying glass
red circle

طراحی سایت (Web design)

هنر طراحی سایت یا وب، تشکلی جذاب از ترکیب خلاقانه‌ی عوامل تصویری و تکنولوژی مدرن است. اغلب طراحان فضای مجازی در زمینه‌های گوناگون از جمله هنر گرافیک و ارتباط تصویری، سامان دهی خلاقانه‌ی طرح و نیز برنامه نویسی وب تخصص دارند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد طراح وب که موجب تمایز او از سایر هنرمندان و متخصصان می‌شود، نقش کلیدی او در ایجاد ارتباط وسیع با مخاطبان خود در ابعادی به پهنای کره‌ی زمین است.

طراح وب و طراحی وب می‌تواند پلی میان دنیای کار، صنعت، تجارت، اقتصاد و فرهنگ ایجاد کند. همچنین یک طراح وب عالی می‌تواند مخاطب بازار هدف را شناسایی و جلب کند و نیز در منافع اقتصادی، فرهنگی و رفاهی مردم جامعه به وسیله‌ی هنر خود به گونه‌ای تاثیر گذار و مفید مشارکت کند.

فراموش نکنید که سایت شما بر روی فضای اینترنت قرار دارد و در آن‌جا تمام مردم دنیا به آن دسترسی دارند. همه‌ی این عوامل ذکر شده موجب شده‌اند که در یکی دو دهه‌ی اخیر به وب سایت ها، هنر طراحی وب و به کارگیری فضای مجازی به عنوان رسانه‌ای قدرتمند توجه ویژه‌ای شود.

طراحی سایت

طراحی سایت وردپرسی

طراحی سایت

طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت

طراحی سایت شخصی

طراحی سایت

طراحی سایت سه بعدی

طراحی سایت چیست

به صورت خلاصه و ساده، طراحی سایت به فرآیند طراحی و توسعه‌ی وب سایت ها در فضای اینترنت می‌گویند. طراحی وب فرآیند برنامه ریزی، مفهوم پردازی و تنظیم محتوا به صورت آنلاین است.

امروزه طراحی یک وب سایت فراتر از مباحث زیبایی شناسی و ظواهر است و شامل عملکردهای کلی و تجربه کاربری وب سایت نیز می‌شود.

طراحی سایت

تاریخچه‌ای مختصر از طراحی وب

اولین وب سایت در شبکه‌ی جهانی وب توسط تیم برنرز لی در سال ۱۹۹۱ و برای اشتراک گذاری اطلاعات مرکز تحقیقاتی سرن (CERN (European Organization for Nuclear Research)) راه اندازی شد.

اینترنت در این سال‌ها مسیری طولانی را پیموده و بسیار تغییر ظاهر داده است. از سایت ها دهه‌ی ۸۰ میلادی که کاملا متنی بودند تا لی اوت های بلاکی دهه‌ی ۹۰ و بلاگ های پر زرق و برق اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی.

طراحی وب در گذشته بر طراحی سایت هایی برای مرورگر های دسکتاپ و کامپیوتر های خانگی متمرکز بود. اما از اواسط دهه‌ی ۲۰۱۰ میلادی، طراحی برای مرورگر های موبایل و تبلت اهمیت فزاینده‌ای و رشد زیادی پیدا کرد.

همین طور که اینترنت و طراحی سایت به رشد و تکامل خود در سی سال گذشته ادامه داده، باز هم به رشد و تکامل خود ادامه خواهد داد و در سال‌های آینده شکل یا شکل های جدیدی به خود خواهد گرفت.

ویژگی‌های یک طراحی سایت عالی

طراحی یک وب سایت موفق، به در نظر گرفتن عواملی بسیار فراتر از جمع آوری و انتشار اطلاعات در فضای مجازی نیاز دارد. قابلیت استفاده‌ی آسان و طراحی با رویکردی کاربر محور از شناسه‌های اصلی موفقیت طراحی سایت است.

یک طراحی سایت عالی نه تنها بر زیبایی تمرکز می‌کند، بلکه ریپانسیو بودن (responsiveness)، کارایی و دسترسی پذیری (accessibility) را نیز به حداکثر می‌رساند و همچنین باعث افزایش نرخ تبدیل نیز می‌شود و همچنین ترکیبی یکپارچه از طراحی بصری (visual design)، طراحی تعاملی (interaction design) و معماری اطلاعات (information architecture) ارائه می‌دهد.

وظیفه‌ی اصلی طراحی بصری پیوند بین کاربر و سایت شماست. طراحی بصری باید چشم‌نواز، بدون پیچیدگی، برای کاربر آشنا و راضی کننده باشد. هنگامی که طراحی بصری به خوبی و به صورت حرفه‌ای انجام و پیاده سازی شود، ظاهر محصول شما را بدون لطمه زدن به عملکرد یا محتوای آن زیبا و چشم نواز می‌کند.

هدف از طراحی تعاملی خوب این است که رابط کاربری، از لحاظ طراحی تعاملی آن، جوری طراحی و پیاده سازی شود که کاربر کار با آن را بداند و برایش آشنا باشد و یا بتواند به راحتی کار با آن را بیاموزد.

طراحی تعاملی عالی نه تنها نحوه‌ی تعامل یک فرد با سیستم را پیش بینی می‌کند بلکه به مشکلات در زمان مناسب رسیدگی و آن‌ها را حل می‌کند. همچنین ممکن است راه‌های جدیدی را ابداع کند که از طریق آن یک سیستم با کاربران تعامل کند و به آن‌ها پاسخ دهد.

معماری اطلاعات یک وب سایت برای کمک به کاربران برای یافتن اطلاعات مورد نیاز برای انجام وظایف مختلف طراحی می‌شود. بنابراین شامل برچسب گذاری، ساختار بندی و سازماندهی محتوا به گونه‌ای است که آن را به راحتی در دسترس و پایدار می‌سازد. همچنین باید بدانید که معماری اطلاعات بر عملکرد سئو (SEO) سایت شما نیز تاثیر می‌گذارد.

طراحی سایت وب

وظایف یک طراح سایت

یک طراح و یا یک تیم طراحی سایت حرفه‌ای، نه تنها باید به مفاهیم و اصول طراحی گرافیک مسلط باشند بلکه باید در مورد طراحی رابط کاربری، تجربه کاربری، طراحی تعاملی و معماری اطلاعات نیز بدانند و در آن زمینه‌ها تجربه داشته باشند.

در زمینه‌ی گرافیکی و بصری، طراح باید به استفاده از عناصر مختلف بصری بیندیشد و استفاده از آن‌ها را در نظر بگیرد.

این عناصر شامل فونت ها و تایپ فیس ها، رنگ ها و پالت های رنگی، لی اوت بندی، استفاده از فرم ها و شکل ها، استفاده‌ی به جا و درست از فضای منفی، عکس ها و تصاویر، آیکون ها، ویدیو ها و انیمیشن می‌شود.

همچنین در زمینه‌ی رابط و تجربه کاربری باید چیزهایی مانند جهت یابی کاربر (Navigation)، تعاملات کاربر (User Interactions)، سرعت، دسترسی به اطلاعات، ساختار سایت، چک کردن درستی طراحی در بین مرورگر ها و سیستم عامل های مختلف و سازگار بودن طراحی با دستگاه ها، وسایل (cross-device compatibility) و سایز های مختلف (responsiveness) را مورد توجه قرار دهند.

نکته‌ی دیگر این است که بسیاری از طراح‌ها و تیم های طراحی سایت، هم کار طراحی سایت را انجام می‌دهند و هم کار توسعه‌ی آن را. که در این مورد، آن‌ها علاوه بر موارد ذکر شده در بالا باید مهارت‌های مرتبط با توسعه و دولوپ (Develop) وب سایت ها را نیز بدانند. اشاره به این نکته هم خالی از لطف نیست که بدانید توسعه‌ی وب سایت ها نیز دنیایی بسیار وسیعی برای خود دارد و اصلا کار راحتی نیست.

طراحی سایت اصول

تاثیر یک طراحی سایت عالی بر کسب و کار شما

قطعا یک طراحی UI عالی بر روی تعداد مخاطبان شما و تبدیل آن‌ها به مشتری تاثیر بسزایی دارد.

خود را به جای مخاطب و بازدید کننده‌ی خود بگذارید، هنگامی که با سایتی روبه‌رو می‌شوید که ظاهری بسیار زیبا و چشم نواز دارد، اطلاعات مورد نیاز شما را به راحتی و بدون پیچیدگی در اختیار شما قرار می‌دهد، هر خدماتی را که می‌خواهید به آسانی به شما ارائه می‌دهد و استفاده از آن برای شما آسان و لذت بخش است، قطعا بر روی تصمیم شما برای خرید آن خدمت و یا محصول تاثیر بسزایی خواهد داشت.

اهمیت طراحی سایت بر سئو SEO

آیا طراحی سایت همچنان در سال ۲۰۲۲ برای سئو اهمیت دارد؟ قطعا همین طور است.

در چند سال گذشته، گوگل و سایر موتورهای جستجو تغییرات زیادی در SERP ها (Search engine results page) ایجاد کرده‌اند و یک الگوریتم به روز شده را معرفی کرده‌اند که مبتنی بر ارزیابی UI و UX و یک طراحی خوب برای به دست آوردن اطلاعات قابل اعتمادتر و با کیفیت‌تر، است.

بنابراین، یک طراحی سایت عالی یکی از راه‌های حیاتی بهینه سازی و بهبود رتبه‌ی سئو SEO شما در سال ۲۰۲۲ است.

اهمیت طراحی سایت بر ترافیک ورودی سایت شما

هنگامی که شما و کسب و کار شما دارای سایتی با طراحی بصری، رابط و تجربه کاربری و معماری اطلاعات عالی است، همه‌ی این‌ها به علاوه‌ی محتوای خوب (که برای تولید محتوا هم می‌توانید از خدمات ما بهره مند شوید) منجر به افزایش رتبه‌ی سئوی SEO شما می‌شود در نتیجه‌ی آن مخاطبان و ترافیک بیشتری به سمت سایت شما سرازیز می‌شوند و هنگامی که با طراحی و محتوای خوب روبه‌رو شوند به طبع وقت بیشتری را در سایت شما می‌گذارند و همچنین این طراحی بر تصمیم گیری آن‌ها اثر خواهد گذاشت و نرخ تبدیل شما را به طرز چشم گیری افزایش خواهد داد.

انواع مختلف وب سایت‌ ها

در کل دنیای اینترنت در حدود ۱.۲ میلیارد وب سایت وجود دارد و در این بین، سایت هایی با کاربری و مخاطبان گوناگونی وجود دارند. از دسته‌ی این سایت ها می‌توان به سایت های فروشگاهی، بلاگ های شخصی، سایت های شرکتی، وب سایت های شخصی و سایت های پورتفولیو اشاره کرد. که هر کدام قالب و نوع طراحی منحصر به فرد خود را دارند.

در زیر به معرفی چند دسته‌ی رایج از این وب سایت ها می‌پردازیم.

طراحی سایت شرکتی

دسته‌ی دیگری از وب سایت ها، سایت های شرکتی هستند. این سایت ها مخصوص شرکت های ارائه دهنده‌ی خدمات و کارخانه های فروشنده و تولید کننده‌ی محصول هستند.

وب سایت های آن‌ها نقش مهمی در برند سازی دارند و می‌توانند پلی بین مشتریان آن‌ها و شرکت باشند.

همچنین آن‌ها می‌توانند کاتالوگ محصولات خود را در سایت ها قرار دهند تا مشتریان آن‌ها بتوانند به راحتی و سهول به آن دسترسی داشته باشند.

اصول طراحی سایت
فروشگاهی طراحی سایت

طراحی سایت فروشگاهی

یکی از رایج ترین انواع وب سایت ها، سایت های فروشگاهی هستند. که در آن‌ها دارنده‌ی سایت به فروش اجناس و سرویس های خود می‌پردازد و نیاز مشتریان خود را برطرف می‌نماید. از مزیت های این دسته از وب سایت ها می‌توان به راحتی ارتباط بین فروشنده و خریدار، آسانی خرید، راحتی پرداخت وجه و دسترسی بسیار راحت تر خریدار، به نسبت خرید حضوری، به کاتالوگ اجناس اشاره کرد.

footer-bg

سخن آخر

سایت شما ظاهر کسب و کار شماست و اولین چیزی است که مخاطب شما با آن روبه‌رو می‌شود پس سایت شما از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ما اینجا در نوین‌شین با تیمی حرفه‌ای و با سال‌ها تجربه در زمینه‌ی طراحی گرافیک و خدمات طراحی سایت، نیازهای شما را در زمینه‌ی طراحی سایت و دیگر خدمات مرتبط، در کوتاه ترین زمان و بالاترین کیفیت ممکن رفع می‌کنیم.

سخن آخر

سایت شما ظاهر کسب و کار شماست و اولین چیزی است که مخاطب شما با آن روبه‌رو می‌شود پس سایت شما از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ما اینجا در نوین‌شین با تیمی حرفه‌ای و با سال‌ها تجربه در زمینه‌ی طراحی گرافیک و خدمات طراحی سایت، نیازهای شما را در زمینه‌ی طراحی سایت و دیگر خدمات مرتبط، در کوتاه ترین زمان و بالاترین کیفیت ممکن رفع می‌کنیم.